Географія 6 клас

       

ГІДРОСФЕРА

         Океанографічний музей у Монако - найвизначніша культурна та наукова установа не тільки князівства Монако, а й усього наукового океанічного світу.
            Заснований музей у 1889 р. князем Монако Альбертом І, який настільки любив море і морські подорожі та дослідження, що отримав прізвисько "князь-мореплавець". Будівлю музею споруджено в 1899 - 1910 рр. Вона розташована в історичному центрі держави-карлика Монако, біля князівського палацу. Із 1957 р. директором музею був всесвітньо відомий Жак Ів Кусто. Утримується музей коштом Фундації Альберта І, як Океанографічний інститут, що розташований у Парижі.
          У музеї містяться колекції різноманітних видів морської фауни у формі опудал і скелетів. Музейні забрання також включають у себе значну кількість різноманітних об'єктів, що відносяться до моря і морської справи: моделі кораблів, морські інструменти, зброя тощо.
        У підвальній частині будівлі розташований грандіозний акваріум, який дозволяє відвідувачам ознайомитися з живими екземплярами близько 4000 видів риб і близько 200 видів безхребетних. В основному представлені морські екологічні системи тропіків та Середземного моря.
          Якщо таке різноманіття риб та інших мешканців морі та океанів можна побачити в акваріумі Океанографічного музею Монако, то скільки ж живих істот мешкає у водах Світового океану, у водах гідросфери.
               Саме з гідросферою ми починаємо знайомство.


Властивості вод Світового океану.



Рухи води в океані. Багацтво вод 

Світового океану. Океан та людина.


         Кажуть «рух – це життя». І океан завжди рухається, не спиняючись ні на мить. Він теж живе. Своїм таємничим, глибоким, захоплюючим життя, але живе. Видатна українська поетеса Леся Українка писала:
         Море, море! Без краю просторе,
         Руху повне і разом спокою!
         Стародавні греки вважали, що рух води спрямовував бог Посейдон. За допомогою тризуба він викликав бурі, урагани, шторми. Ці міфи виникли в ті давні часи, коли людина ще не пізнала законів природи.
         А ми сьогодні розглянемо причини їх виникнення.
1. Види руху води в Океані.

 


 2.  Вітрові хвилі.
Ми з’ясували, що вода в океані рухома, вона постійно рухається.
       -А як ми з вами називаємо коливні рухи водної поверхні? (Хвилі).
Хвилі – коливні рухи водної поверхні.


       - Яку роботу виконують вітрові хвилі? (в одних місцях вони руйнують гірські породи, в інших відкладають їх у вигляді пляжів).

 - З яких частин складається хвиля? (гребеня, улоговини і підошви)
 

3. Цунамі.



4. Припливи та відпливи.
       Приплив – це підняття рівня води в океані чи морі внаслідок тяжіння Місяця та Сонця. Відплив, відповідно, - це спад рівня води.  Найбільші припливи спостерігаються у вузьких затоках океанічного узбережжя (наприклад, у затоці Фанді було зафіксовано підняття води на 18 м; Гіжигінська губа в Охотському морі – 12-14 м). У закритих внутрішніх морях, як-от у наших – Азовському та Чорному висота припливів сягає всього 2-3 см, тому вони мало помітні.


5. Течії
Океанічні течії – це горизонтальний рух великих мас води в певному напрямку на великі відстані.
Існують такі причини виникнення течій: постійні вітри (згадайте які), неоднаковий рівень океану в різних його частинах, різна густина води – як правило, діють разом.
Океанічні течії бувають теплі і холодні.



Тепла течія -  температура води течії вища, ніж температура навколишньої океанічної води (Гольфстрім, Куросіо, Гвіанська, Бразильська, Північна і Південна пасатна течія, Міжпасатна протитечія ).
Холодна течія – температура води течії нижча, ніж навколишніх вод (Течія Західних Вітрів, перуанська, Лабрадорська, сомалійська, Бенгельська).

Робота з картоюТечії, що течуть  від тропічних широт до екватора , називаються пасатними  (як і постійні вітри). Рухаючись зі сходу на захід, пасатні течії, накрапляючи на береги материків відхиляються на північ та на південь. При цьому утворюються зовсім нові течії – стокові.
1. У Південній півкулі під впливом постійних західних вітрів, утворилася потужна течія – течія Західних Вітрів (яка вона тепла чи холодна?). Ця те6чія ще має назву «ревучі сорокові».
Подумайте, чому?
2. У Північній півкулі течії рухаються за годинниковою стрілкою, у Південній – проти годинникової стрілки.
3. Згадайте і скажіть, як течії впливають на клімат суходолу?

Немає коментарів:

Дописати коментар